Jak uchronić się przed kradzieżą lub wyłudzeniem danych?

Ostatnimi czasy Internet huczy od ostrzeżeń przed próbami wyłudzenia danych osobowych lub danych dostępu do kont bankowych, dzięki którym złodzieje mogą ukraść nasze oszczędności. 

 

Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które pomogą zawczasu zauważyć niepokojące sygnały, świadczące o tym, iż możemy paść ofiarą oszustwa.

 

 

W jaki sposób najczęściej oszuści próbują nas okraść?

 

 

  • Telefonicznie

 

Oszuści dzwonią do klientów korzystając z numeru telefonu, który wyświetla się jako Bank, w którym mamy oszczędności. Oszuści brzmią bardzo wiarygodnie, zazwyczaj informują rozmówcę, że próbują go przed czymś uchronić, np. przed kradzieżą pieniędzy z jego konta bankowego. Często znają numer dowodu osobistego, adres oraz inne dane ofiary. Oszuści mogą też prosić o zainstalowanie w telefonie lub na komputerze określonych aplikacji, za pomocą których później będą mogli włamać się na nasze konto bankowe. Zdarza się, że złodziej podaje się nie tylko za pracownika banku, ale także za pracownika gazowni, telefonii komórkowej, dostawcy Internetu a nawet za znajomego naszych rodziców itp.

 

 

 

 

  • Udając użytkownika portalu OLX

 

Innym sposobem na kradzież pieniędzy jest udawanie osoby, która chce od nas kupić jakiś przedmiot wystawiony na OLX. Zamiast jednak skontaktować się za pomocą formularza OLX, kontaktuje się przez komunikator WhatsApp i prosi o kliknięcie w wysłany przez niego link.

 

  • Za pomocą wiadomości e-mail

 

Wiadomości pochodzące od nieznanych nam osób lub podszywające się pod instytucje, które znamy lub kojarzymy, informujące o konieczności kliknięcia w wysłany link czy pobrania dokumentu/faktury.

 

  • Za pomocą wiadomości SMS

 

Oszuści bardzo często wysyłają SMSy informujące o konieczności dopłaty do przesyłki, niezapłaconym rachunku za prąd, gaz, czynsz, czy nawet faktur (wysyłając to na adres mailowy firmy). Zauważalną praktyką jest dołączanie do wiadomości SMS linku, który ma przekierować do uregulowania płatności.

 

 

Jak uchronić swoje dane i pieniądze przed kradzieżą?

 

 

 

 

Kiedy odbierzesz telefon i rozmówca prosi Cię o podanie swoich danych osobowych, loginu czy hasła, albo prosi o zainstalowanie w telefonie/komputerze określonej aplikacji – odmów i rozłącz się. Jeśli sądzisz, że to rzeczywiście mógł być pracownik banku, w którym trzymasz oszczędności, wejdź na oficjalną stronę internetową swojego banku, znajdź na niej numer infolinii i na nią zadzwoń. W ten sposób będziesz mieć pewność, że rozmawiasz z pracownikiem banku, który utwierdzi cię w tym, że padłeś formie oszusta. Co więcej, poprzez bank na spokojnie dokonasz potrzebnych formalności.

 

Nie klikaj w żadne linki wysłane za pomocą komunikatorów oraz wiadomości e-mail i SMS

 

szczególnie jeśli nie znasz nadawcy. Jeśli chcesz upewnić się, czy rzeczywiście kontaktował się z Tobą pracownik gazowni, kurier lub dostawca Internetu – podobnie jak w przypadku banku, wejdź na oficjalną stronę administracji, gazowni czy firmy kurierskiej, dostawcy Internetu. Znajdź na niej numer infolinii i na nią zadzwoń.

 

Bardzo ważne! Nie udostępniaj nikomu swoich danych takich jak numer karty kredytowej, login i hasło do bankowości elektronicznej czy jakichkolwiek innych danych dostępu.

 

Unikaj logowanie się na tego typu strony w miejscach publicznych, jeżeli niestety musisz to wykonać - staraj się korzystać z trybu incognito, nie zapisuj hasła, blokuj lokalizację oraz po skończonej operacji, wyczyść dane cookies w przeglądarce oraz sprawdź czy nie został ślad w historii przeglądarki.

 

 

 

 

Przede wszystkim, Twoją czujność powinna wzbudzić łamana polszczyzna rozmówcy, dziwne zwroty oraz nakłanianie do wykorzystania sposobu oszusta. Zwłaszcza, gdy proponujesz dokonać sprzedaży lub kupna przez platformę, a rozmówca za wszelką cenę próbuje nakłonić cię do swojego sposobu.

 

Gdy sytuacja cię przerasta, a Ty obawiasz się o swoje bezpieczeństwo w sieci, skontaktuj się z firmą pod którą podszywa się oszust, aby upewnić się, że dany link czy aplikacja jest formą oszustwa. W każdym przypadku, gdy sytuacja się pogarsza, albo jesteś pewien popełnionego przestępstwa - zawiadom policję o próbie wyłudzenia danych

 

Pamiętaj! Jeżeli zawiadomisz policję o próbie kradzieży lub skonsultujesz całe wydarzenie z bliskimi oraz osobami z grona znajomych, tym więcej osób będzie miało pojęcie o całej sprawie, prawdopodobnie również natknie się na podobne sytuacje, więc także wzrośnie liczba zgłoszeń takich przypadków, które zwiększą szanse na złapanie oszustów i uchronienie innych osób przed kradzieżą. 

 

 

Informacje pochodzą ze stron:

 

  • policja.pl
  • niebezpiecznik.pl
  • olx.pl

 

 

 

18 czerwca 2021