Lęk - skąd się bierze?

Jedną z podstawowych emocji jest lęk.

 

Pełni on bardzo ważną i naturalną rolę w życiu człowieka. Nie tylko jest normalną reakcją na wszelkie stresujące nas sytuacje, ale co ważniejsze - posiada funkcję informacyjną.

 

 

Co to znaczy, że lęk posiada funkcję informacyjną?

 

Najprościej mówiąc - informuje nas o zagrożeniu.

 

 

Czy powinniśmy się obawiać lęku?

 

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy lęk staje się wszechowładniający, przejmuje kontrolę nad Naszym życiem bądź, co gorsze - pojawia się lęk przed lękiem. Nasze działania i myśli ograniczają się tylko do perspektywy przyszłości „Nie zrobię tego, bo na pewno coś złego się przydarzy...”, „Nie wyjdę z domu, bo na pewno za rogiem coś czyha na mnie…”.

 

 

Co w przypadku, gdy nasze dziecko nie odczuwa lęku?

 

Oczywiście nie powinniśmy zapominać, że problemowy również staje się brak lęku. Osoba pozbawiona lęku tym bardziej może być narażony na różne sytuacje, ponieważ wtedy nie odczuwa stanu zagrożenia. Może nawet sama podejmować zachowania ryzykowne np.: szybka jazda na motorze bez kasku, wspinaczka bez zabezpieczenia czy pośpieszna jazda na rowerze bez ochraniaczy.

 

Często zdarza się, że tej emocji towarzyszą inne uczucia, które mogą stanowić większy kłopot niż sam lęk. Metaforycznie można powiedzieć, że lęk jest małym statkiem wpływającym do portu, który holuję za sobą inną emocje np. złość czyli potężną fregatę.

 

Do pracy terapeutycznej z lękiem polecamy metodę 10 kroków.

 

Jest to seria dziesięciu sesji na których pracuję się nad zmianą perspektywy na przeszłość, odkrywaniu roli, jaką w danej sytuacji spełnia Nasz lęk (co Nam załatwia), pozwala doświadczać lęk bez jego przeżywania i pomaga sygnalizować innym odczuwany niepokój.

 

 

Zachęcamy i polecamy korzystać z tej metody terapeutycznej, która może okazać się w Państwa przypadku bardzo skuteczna.

 

 

                                                               

 

 

Ilona Kraśnicka

Psycholog, Terapeuta

 

 

 

 

 

 

 

10 czerwca 2019