#mediaINNI - tworzymy razem

O #mediaINNI raz jeszcze

 

Projekt powstał w głównej mierze, aby poprzez kampanie społeczną przekazać coś wartościowego. Problem izolacji osób niepełnosprawnych jest sprawą bardzo ważną. Ponieważ każdy człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje drugiej osoby, aby w pełni móc cieszyć się życiem.

 

Konieczność ciągłego informowania o tym, poprzez porównanie sytuacji życiowej osób niepełnosprawnych do elementów restrykcji spowodowanych sytuacją pandemii COVID-19, wynikała z niskiej świadomości społecznej nt. problemów z jakimi zmagają się osoby z różnymi niepełnosprawnościami, co skutkowało brakiem zrozumienia i empatii. Ponieważ, nie każdy jest świadomy, że osoby niepełnosprawne przebywały na kwarantannie społecznej na długo przed restrykcjami związanymi obecną sytuacją na świecie.

 

Co więcej, zalecane środki ochrony (mimo tego, że ich głównym celem była ochrona zdrowia większości), bardzo często nie uwzględniały potrzeb osób niewidomych (utrudniony dostęp do środków dezynfekujących, niedosłyszących (problem z odczytywaniem słów z ruchu warg), czy z niepełnosprawnością intelektualną (brak świadomości sytuacji). Sytuację potęgują stereotypy oraz funkcjonujące w świadomości społecznej przeświadczenie, iż niepełnosprawność wyklucza z "normalnego" funkcjonowania.

 

 

Projekt #mediaINNI

 

Projekt oprócz kampanii społecznej w mediach społecznościowych, wsparł również osoby niepełnosprawne z trzech powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego, prudnickiego oraz strzeleckiego. Warsztaty edukacyjne w zakresie tworzenia kampanii czy operowania mediami społecznościowymi przyniosły nam wiele okazji do niesienia pomocy, ale i zapewniły wzrost świadomości uczestników w tym zakresie, zapewniając im dużą dozę radości.

 

W ramach projektu powstały cztery wymowne plakaty, które zostały opracowane wraz z uczestnikami #mediaINNI, byli oni naszym głosem, twarzą a także stanowili główne źródło inspiracji. Nie tylko opracowali wraz z nami kampanię, ale to dzięki nim ona zaistniała.

 

 

Plakat 1

 

"Nie jestem wirusem, nie izoluj mnie"

Niepełnosprawność to nie wirus - ani choroba - którą możemy się zarazić! Dlatego nie izolujmy się od osób niepełnosprawnych. Zainteresujmy się nimi, nieśmy wsparcie i zauważmy ich w swoim otoczeniu.

 

 

 

 

 

Plakat 2

 

"Dystans społeczny? Niestety, dla mnie to nie nowość"

Nie traktujmy niepełnosprawności jako kary, nie izolujmy się od niej. Niepełnosprawność nie może być postrzegana jako piętno społeczne. Każdy z nas jest inny, ale wartościowy na swój sposób.

 

 

 

 

 

Plakat 3

 

"Różne maski, jedna drużyna - pod maseczką jesteśmy równi"

Wspierajmy się! Każdy z nas chce żyć pełnią życia, otaczać się zaufanymi i kochanymi ludźmi, móc realizować swoje pasje, rozwijać zainteresowania, spełniać się zawodowo oraz odczuwać z tego tytułu komfort i bezpieczeństwo.

 

 

 

 

 

Plakat 4

 

"Potrzebuję kontaktu - nie unikaj mnie"

Każdy z nas potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem, to niesamowity wyzwalacz życiowego spełnienia!   Osoby niepełnosprawne chcą być akceptowane w najbliższym środowisku

 

 

 

 

 

 

Kampania społeczna realizowana w ramach projektu #mediaINNI mająca na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji osób niepełnosprawnych finansowanego ze środków

PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozostających w dyspozycji Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 

 

03 grudnia 2020