Czym jest Google Arts & Culture?
Google Arts & Culture to witryna WWW, dzięki której użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zdjęć dzieł sztuki ze zbiorów muzeów biorących udział w tej inicjatywie. Projekt zainicjował 1 lutego 2011 Amid Sood, projektant firmy Google
we współpracy z Nicolasem Serotą z Tate.
Google Arts & Culture współpracuje z ponad 1200 muzeami, galeriami i instytucjami
z 70 krajów!
Udostępniając ich zbiory online, znajdziemy tutaj dzieła sztuki z kolekcji Tate w Londynie, Metropolitan Museum of Art
w Nowym Jorku, Galerii Uffizi z Florencji czy National Gallery w Londynie i wiele innych. Z Polskich muzeów mamy dostęp do min. zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowe w Warszawie i inne.
Co oferuje nam Google Arts & Culture?
Ta bardzo ciekawa inicjatywa, pozwala przeglądać zbiory w bardzo dobrej rozdzielczości. Ponadto na witrynie możemy przybliżać i powiększać fragmenty dzieł, co powoduje, że są one nam bliższe niż gdybyśmy rzeczywiście podziwiali je
w muzeum. Wirtualna rzeczywistość pozwala na zanurzenie się w obraz i studiowanie szczegółów, które byłyby niemożliwe do znalezienia w galerii, gdzie od obrazu dzielą nas bardzo często liny, taśmy lub szyby.
Może to być bardzo pomocny materiał nie tylko dla osób studiujących sztukę, ale również dla tych, co wolą kontemplować ją w domowym zaciszu, wspierając się innymi materiałami takimi jak: opracowania, albumy czy źródła porównawcze.
Zwiedzanie w zaciszu swojego domu? Tak!
Wiele współpracujących instytucji udostępnia na platformie wirtualne spacery zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Co jest najciekawsze? Spacery wokół budynku stają się kolejną możliwością! Jak wiemy, nie zawsze mamy na to czas podczas realnego wyjścia do muzeum.
Często dzięki rozwiązaniu, które oferuje Google Street View możemy oglądać budynki z całkowicie innej perspektywy (widok z góry, zatrzymanie się dłużej na jakimś fragmencie architektury czy przybliżenie go). Bardzo często przeszkodą mogą być nawet warunki atmosferyczne; gęsty deszcz, mgła - powodując, że plany naszej wycieczki jesteśmy zmuszeni zmienić.
Polecamy wtedy wykorzystanie platformy w celu nadrobienia zaległości wizualnych! Widok może będzie tylko wirtualny, ale obraz będzie dobrze doświetlony, jasny a opcja przybliżenia fragmentów fasady, może zainteresować pasjonatów
architektury.
To nie tylko obrazy!
Google Arts & Culture to także spora dawka wiedzy merytorycznej w postaci tekstów i opracowań przygotowanych przez ekspertów. Fragmenty tekstów katalogowych czy treści związanych z wystawą często publikowane są w formie krótkich artykułów, które w aplikacji mobilnej można przetłumaczyć na dowolny język. Ta przystępność jest dużym plusem dla tych, co pragną odkrywać światową sztukę ale mają barierę komunikacyjną.
Inną cechą aplikacji jest możliwość stworzenia osobistej kolekcji sztuki – mamy opcję zapisu ulubionych dzieł sztuki
i udostępnianie swojej kolekcji znajomym lub uczniom. Ten prosty zabieg przyda się nam również do zbierania interesujących nas dzieł, które można wykorzystać w pracy lub w podnoszeniu własnych kompetencji kulturalnych.
Dla nauczycieli lub wykładowców może to być bardzo pomocne narzędzie przy porządkowaniu materiałów tematycznych czy organizowaniu pomocy naukowych dla swoich studentów.
Odkrywaj sztukę w formie zabawy!
Świetnym sposobem spędzenia czasu wolnego jest odkrywanie sztuki dzięki selfie. Aplikacja analizuje nasze zdjęcie
i porównuje je do dzieła sztuki - podając tytuł, artystę oraz miejsce gdzie dana praca się znajduje.
To połączenie niepozornej zabawy z zasobami sztuki niemal z całego świata, może dać efekty edukacyjne. Przecież proponowane przez aplikacje portrety mogą nas zainteresować, przez co w przyjemny sposób zmuszą nas do przyjrzenia się dziełu, gdzie według algorytmu Google'a widnieje twarz podobna do naszej.
Zastanawiasz się czy to dla Ciebie?
Treści zgromadzone na platformie są na tyle przystępne, że nie ma tutaj rozgraniczenia na użytkowników profesjonalnych
i amatorów. Prosta w użytkowaniu strona i zrozumiała merytoryczna zawartość, aż prosi się o wykorzystanie jej jako dodatkowe źródło informacji lub suplement naszych muzealnych odkryć.
Witryna dostępna jest za darmo pod adresem:
https://artsandculture.google.com/
można też pobrać aplikację ze sklepu Google Play.
Polecamy zatem do zapoznania się z Google Arts & Culture i życzymy przyjemnego odkrywania sztuki z poziomu domowego biurka czy kanapy!
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Google_Arts_%26_Culture, [dostęp 18.03.2020]
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.cultural [dostęp 18.03.2020]
https://artsandculture.google.com/ [dostęp 18.03.2020]